23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Vækstuenighed hos høreapparat-bosser

GN Store Nord er optimister og William Demant pessimister i forhold til fremtidsudsigterne for høreapparatmarkedet.
Annonce

Vækstpotentialet er stort på markedet for høreapparater, vurderer toppen hos GN Store Nord ifølge Børsen.

Flere ældre, stigende behov for høreapparater på grund af eksponering til høje lyde samt mulighed for at øge andelen af høreapparatbrugere. Det er de tre kernepunkter, GNs ledelse hæfter sin optimistiske vurdering af markedet op på.

Annonce
Gode resultater med sociale medier

- Vi tænker anderledes end konkurrenterne og tror på, at brugen af sociale medier kan ændre billedet. Vi lavede et eksperiment med høreapparatet Linx i USA, og mennesker, der aldrig havde tænkt på at gå med høreapparat, henvendte sig efterfølgende, siger Per Wold-Olsen, bestyrelsesformand i GN Store Nord, til Børsen.

Annonce

Høreapparatfirmaet forventer både stigende stykvækst i salget og værditilvækst de kommende år. Omvendt er det hos konkurrenten William Demant, der forventer faldende værdi.

Annonce

Troen på øget salg og værditilvækst betyder, at GN holder sig derfor til kernemarkedet og har modsat William Demant ikke planer om at bevæge sig ind på markedet for implanterede høreapparater.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|