Fyringerne fandt sted ved årsskiftet 2005/2006 på chip-producenten Freescales daværende afdeling i Nibe. De tre ingeniører kørte sideløbende med arbejdet hos Freescale en selvstændig virksomhed, hvor de producerede adgangskontrolsystemer, og i den forbindelse beskyldte ledelsen hos Freescale ingeniørerne for at udnytte fortrolige oplysninger, som de fik gennem deres arbejde. Det skriver Nordjyske Stiftstidende.
Sagen var berammet til at starte i Sø- og Handelsretten i januar i år, men i sidste øjeblik valgte Freescale Danmark at indgå forlig med de tre fyrede ingeniører. Freescale har ikke kommenteret sagen, men en af de fyrede ingeniører er naturligt nok tilfreds med udfaldet:
- Freescale kunne ikke redegøre ordentligt for deres anklager i processkrifterne. Vi har tilbagevist alle deres argumenter, så et forlig var deres eneste udvej, udtaler ingeniør Peter Busk til Nordjyske Stiftstidende.