23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Selektro har planen klar for næste vækstskridt

Direktøren går forrest i den midtjyske elektronikproducents bestræbelser på at få gang i eksporten.
Annonce

Væksten skal have ekstra næring hos Selektro. Skridtet mod væksten vil elektronikproducenten tage i udlandet.

- Vi arbejder på at komme ud på eksportmarkederne, siger administrerende direktør Karl-Peter Andersen og slår fast, at det er en stor opgave for en virksomhed som Selektro, der falder i den store gruppe af mindre virksomheder.

Annonce

- Eksporten er et direktionsansvar. Derfor går jeg forrest, slår direktøren fast.

Rollen som underleverandør er en udfordring

Eksportbestræbelserne er stadig i sin indledende fase, og der bliver stadig arbejdet med segmenteringskriterier. Så hvilke lande og kundetyper, man skal gå videre med, er stadig i spil.

Annonce

Den første udfordring, Møldrup-firmaet står med, når man skal fange de udenlandske kunders opmærksomhed, er placeringen i fødekæden.

- Underleverandørarbejde er svært at sælge. Man skal have noget unikt at slå på, og det er dét vi skal ud og fremhæve for potentielle kunder, forklarer Karl-Peter Andersen.

Annonce
Følere fra udlandet

Udfordringerne bliver ikke færre, når Selektro selv er blevet kontaktet fra en konkret kunde i udlandet.

- I forbindelse med, at handelsboykotten mod Iran er blevet ophævet, har vi fået en henvendelse ad den vej fra en iransk kunde. Nu skal vi så have fat i Udenrigsministeriet for at høre, om det overhovedet er noget vi må gå videre med.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02