Salget af halvledere i Europa voksede til 8,165 milliarder dollars i tredje kvartal 2016, hvilket svarer til en vækst på 2,7 procent i forhold til de 7,948 milliarder dollars i årets andet kvartal. Det viser nye tal fra European Semiconductor Industry Association, ESIA.
På månedsbasis er der også fremgang. I september var det europæiske halvledersalg på 2,757 milliarder dollars, en vækst på 1,6 procent sammenlignet med august.
På verdensplan var halvledersalget 29,435 milliarder dollars i september. Det var 4,2 procent mere end i august 2016 og en vækst på 3,6 procent sammenlignet med samme tid i 2015. Salget af halvledere i tredje kvartal 2016 var 8,3 procent højere end samme periode året før.
Alle hovedkategorier oplevede salgsfremgang fra august til september.