23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Mistanke om alvorlige lovovertrædelser bag Hesalight-anmeldelse

Erhvervsstyrelsen forklarer, hvad der ligger bag politianmeldelsen af det nu konkursramte lysfirma
Annonce

Politianmeldelsen imod Hesalight skyldes ifølge Erhvervsstyrelsen en begrundet mistanke om alvorlige overtrædelser af lovgivningen.

- Når vi vurderer om en sag skal anmeldes til politiet, vurderer vi, om der er indikationer på, at der er tale om en bevidst overtrædelse, og vi vurderer også overtrædelsens potentielle økonomiske konsekvenser for de, som kan lide skade ved overtrædelsen, lyder det fra Erhvervsstyrelsen i en udtalelse til finans.dk.

Annonce

Centralt for anmeldelsen, der blev indgivet til politiet allerede den 19. september, er ifølge dagbladet Børsen en kontrakt med kaffegiganten Starbucks’ afdeling i Schweiz. Meget skulle tyde på, at kontrakten er falsk.

Annonce
Sigtet direktør afviser alt

Anmeldelsen førte til, at bagmandspolitiet fredag den 18. november

rangsagede fire adresser tilknyttet Hesalight

.

Senere fredag

blev Hesalight så taget under konkursbehandling Annonce

efter, at storinvestorerne angiveligt havde afvist en redningsplan.

Hesalights direktør og stifter Lars Nørholt, som er en af flere sigtede, afviser ikke overraskende alle anklager. Han retter i stedet en kritik af obligationsejerne og medierne, som i hans øjne har haft en entydig negativ indgang til sagen.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|