Beregningerne er lavet af Dansk Industri, der advarer om, at det kan få stor betydning for danske elektronikvirksomheder, hvis Folketinget vælger Saab eller Boeing som leverandør af nye kampfly. Ganske vist skal begge virksomheder afgive modkøbsordrer for milliarder i Danmark, men eftersom både Saab’s Gripen og Boeings Super Hornet er færdigudviklede fly vil danske elektronikvirksomheder ikke blive involveret i udviklingsfasen, som det vil blive tilfældet med Joint Strike Fighter. Det skriver Ingeniøren.
- Vælger man JSF, så vil de danske virksomheder være med helt fremme i udviklingen af fremtidens kampfly, mens de ordrer, de skal kæmpe om hos Saab eller Boeing kan være alle mulige slags ordrer, udtaler Ena Bjerregaard fra brancheforeningen Forsvars- og Aerospaceindustrien under DI til Ingeniøren.
Hun bakkes blandt andet op af administrerende direktør for Terma, Jens Maaløe, der vurderer, at et fravalgt af Joint Strike Fighter kan betyde fejlslagne investeringer og tab af arbejdspladser.