Nettoomsætningen endte på 96 mio. kr. i 2008, og dermed var der fremgang at spore fra 49 mio. kr. i 2007, der af regnskabstekniske grunde dog kun omfattede syv måneder. Det svarer til en fremgang på 14,9 %. På bundlinjen var fremgangen dog endnu større. 2008-underskuddet før skat endte på 11 mio. kr. mod et underskud på 16 mio. kr. i 2007.
- På trods af den relative stigning i omsætningen i forhold til året før har omsætningen ikke levet op til forventningerne for perioden. Dette skyldes blandt andet, at et større igangværende udviklingsprojekt for fremmed regning i første kvartal 2008 uventet – af grunde ikke relateret til Bang & Olufsen Medicom – blev termineret. Derudover udviste indtægter fra licenser og salg af egenudviklede produkter i nogen grad heller ikke den forventede vækst i perioden, skriver B&O Medicom i sit årsregnskab.
Også underskuddet betegnes om dårligere end forventet. Til gengæld forventer ledelsen fremgang i 2009, hvor man regner med, at en øget afsætning af udviklingsprojekter vil give et positivt resultat.
