23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Tungt tredje kvartal for Zepto

Zeptos regnskab for tredje kvartal 2009 afspejler, at selskabet endnu ikke er kommet ud på den anden side af krisen.
Annonce

Tredje kvartal bød på en omsætning på 11,5 mio. kr. hos Zepto, hvilket var en markant tilbagegang fra 52,5 mio. kr. i tredje kvartal 2008. Resultat før skat endte med et underskud på 5,7 mio. kr. mod sidste års underskud på 3,1 mio. kr.

Set i lyset af resultatet for tredje kvartal nedjusterer Zepto forventningerne til 2009 fra en omsætning på 95,8 mio. kr. til en omsætning på ca. 55 mio. kr.

Annonce

EBIT nedjusteres fra -11,0 mio. kr. til -27,8 mio. kr.

- Der er tale om en væsentlig justering, men vi må erkende, at vi fortsat ikke

har opnået de forventede resultater af selskabets reorganisering samtidig med, at salget har skuffet i tredje kvartal. At forventningerne til salget ikke indfries er absolut ikke tilfredsstillende, blandt andet set i lyset af de flotte anmeldelser og testresultater Zeptos nye produkter har modtaget inden for både bærbare PC'er og LCD-TV, udtaler Karsten Ree, administrerende direktør i Zepto.

Annonce

Zeptos ledelse sonderer nu mulighederne for at finde en finansiel løsning, der kan styrke selskabets kapitalforhold.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: First North

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02