Oprindeligt skulle det amerikanske luftvåben have taget de første versioner af Joint Strike Fighter i brug i 2013, men nu forventes de først at være klar i 2015.
- Antallet af operationelle flystel i 2013 vil ikke være tilstrækkeligt til ibrugtagning, udtaler den civile chef for det amerikanske luftvåben Michael Donley, ifølge Ingeniøren til Airforce-magazine.com.
AnnonceKan også påvirke DanmarkUdskydelsen skyldes blandt andet, at projektet i USA skal reevalueres, fordi budgetoverskridelserne har været massive.
AnnonceForsinkelsen kan komme til at påvirke det danske indkøb af nye kampfly, idet den endelige danske beslutning først tages, når flyene er operative i USA.
AnnonceSå sent som onsdag bekræftede Forsvarsministeriet dog, at de omstridte fly ventes at være operative i det amerikanske luftvåben i 2013.
Annonce Annonce
