Brændelscellerne producerer el og varme med en meget høj virkningsgrad og vil derfor passe fint ind i fremtidens energiforsyning. Her vil de kunne supplere de store centrale kraftvarmeværker som små kraftvarmeværker placeret i folks boliger med en effekt på nogle få kW. Det skriver Risø DTU på sin hjemmeside.
Teknikken er udviklet på Risø DTU. Brændselscellerne er papirtynde og har hver en effekt 1 volt. De stakkes herefter for at nå op på de ønskede spændinger og effekter.
Topsøe Fuel Cell har sidenhen udviklet brændelscellerne til et kommercielt stade, og den nordsjællandske virksomhed har efterfølgende indgået en samarbejdsaftale med Dantherm om udviklingen af mikrokraftvarmeværkerne.
- Vi er i fuld gang med at udvikle kompakte mikrokraftvarmeværker, der kan sammenlignes med et almindeligt olie- eller gasfyr, hvad angår produktion af varme til boligen. Det nye ved mikrokraftvarmeværker er, at de også producerer den strøm, boligen har brug for. Herved undgår man transmissionstabet i el- og fjernvarmenettet, siger teknisk direktør Jesper Themsen fra Dantherm Power på Risøs hjemmeside.
Topsøe producerer selve brændelscellerne, mens Dantherm står for ”alt det udenom” – fx varmeveksler, varmelager, elektronisk styring osv. Jesper Themsen forventer at have syv mikrokraftvarmeværker i drift i 2011. Herefter skal der fremstilles 15 nye baseret på erfaringerne fra de syv. I 2012 skulle prisen gerne være tilstrækkeligt langt nede til, at almindelige mennesker kan anskaffe sig et mikrokraftvarmeværk.