Et samarbejde giver de bedste forudsætninger for udvikling af fremtidig, banebrydende teknologi, mener de to selskaber. Ambitionen er at udvikle teknologiske løsninger, der bidrager til mere effektiv og miljøvenlig produktion.
- Dette er en strategisk vigtig aftale for Statoil, siger Halfdan Knudsen, direktør for proces- og raffineringsteknologi hos Statoil.
Siemens er i forvejen en vigtig leverandør for Statoil inden for flere områder, og de to selskaber samarbejder i forvejen om teknologiudvikling – blandt andet med Hywind-projektet, hvor man vil forsøge at kommercialisere flydende vindmøller.
Med den nye aftale laves en paraplyaftale for at strukturere det fælles udviklingsarbejde. Samarbejdet organiseres inden for tre områder; vindkraft, undervandsteknologi samt elektrisk teknologi og energieffektivisering
- Dette er vigtige områder for Statoil og områder, hvor vi må samarbejde med leverandørerne for at få udviklet den teknologi, vi har brug for, siger Halfdan Knudsen.