23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

Wirtek jagter ny kapital

Aalborg-virksomhedens bestyrelse er derfor på jagt efter nye medaktionærer.

- Bestyrelsen i Wirtek må konstatere, at selskabet har likviditetsmæssige udfordringer, der nødvendiggør tilførsel af yderligere likviditet til selskabet for at sikre driften, skriver Wirtek i en meddelelse til First North.

Derfor har man besluttet at gennemføre en rettet emission mod maksimalt 10 investorer, der alle tilbydes aktier til en pris under den nuværende markedskurs.

Fusion løb ud i sandet

- Bestyrelsen vurderer mulighederne for at tilvejebringe den nødvendige finansiering som værende gode, skriver Wirtek.

Allerede i december 2010 var

Wirtek’s bestyrelse i forhandling om at fusionere selskabet

med en anden aktør inden for samme forretningsområde, men disse forhandlinger er endt uden resultat.

- Men sideløbende har Wirtek modtaget sonderinger fra endnu en aktør i selskabets marked. Bestyrelsen ønsker at kunne gennemføre egentlige forhandlinger med denne aktør uden at skulle være presset likviditetsmæssigt, skriver Wirtek.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078