Den nordjyske teknologivirksomhed MyDefence arbejder sammen med Aalborg Universitet om at udvikle en ny teknologi til detektion af sprængstoffer. Det skal især hjælpe danske udsendte mod vejsidebomber.
Det skriver Innovationsfonden i en pressemeddelelse. De har nemlig investeret seks millioner kroner i projektet, der samlet har et budget på otte millioner over tre år.
Detektionen af eksplosiver sker helt konkret gennem såkaldt terahertz-spektroskopi, hvilket er anvendelsen af det elektromagnetiske spektrum mellem det infrarøde bånd og mikrobølger. Udfordringen er i dag, at eksisterende udstyr er for stort og sårbart til at bruges uden for laboratorier.
- Eksisterende enheder som anvender terahertz-spektroskopi til at identificere f.eks. eksplosiver er begrænsede i et virkelighedstro miljø. Vi vil derfor sammen med Aalborg Universitet finde en måde at producere en bærbar løsning for en terahertz-spektroskopi enhed, som vil kunne bruges til stand-off detektion af eksplosiver, udtaler MyDefences administrerende direktør, Christian Steinø.
26 danske soldater blev dræbt af vejsidebomber og to af selvmordsbomber under krigen i Afghanistan.