23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Schneider afviser opkøbsrygter

Trods vedvarende markedsrygter afviser franskmændene at de skulle være ved at købe schweiziske Tyco International – ind til videre.
Annonce

Rygterne har længe svirret, men nu afviser en talsmand fra Schneider Electric officielt, at franskmændene skulle have et bud klar på schweiziske Tyco International – i hvert fald ikke lige i øjeblikket.

Den noget vage afvisning har da heller ikke kølnet rygterne, som for alvor tog fart, da Wall Street Journal kunne citere en anonym kilde for, at Schneider skulle være klar med et bud i omegnen af $30 til $35 mia., svarende til 155-180 mia. kr.

Annonce

Ifølge iagttagere har Schneider længe forberedt tilbuddet, men dog haft store problemer med at værdifastsætte det schweiziske firma.

Annonce

Desuden kan der forekomme anklager om monopoldannelse ved et opkøb, da Schneider og Tycon er blandt de absolut førende inden for produktionen af sikkerhedssystemer.

Annonce

Rygterne har dog haft positiv betydning for Tycos aktier, som er steget, siden de startede.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web04