23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

Minister ønsker bedre videnspredning

Ekspertgruppe er nu klar med syv anbefalinger til, hvordan flere små og mellemstore virksomheder i højere grad kan drage nytte af ny viden.

I november 2010 nedsatte videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen en ekspertgruppe, hvis formål var at finde ud af, hvordan flere små og mellemstore virksomheder i højere grad kan drage nytte af ny viden.

- Det er utroligt vigtigt for innovationskraften i vores samfund, at vi sørger for, at den viden, vi blandt andet har på universiteterne og andre forskningsinstitutioner, kan bruges i erhvervslivet. Her spiller de små og mellemstore virksomheder en meget vigtig rolle – de skal nemlig have let adgang til den nyeste viden, så de kan være innovative i udviklingen af nye produkter og løsninger, begrunder videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen.

Rapporten fra ekspertgruppen, som blev igangsat som en del af Regeringens Vækstforum, kan læses i sin fulde længde

her

.

Et udtræk fra rapporten viser, at den grundlæggende indeholder syv anbefalinger:

• Strategier og handlingsplaner skal styrke samspillet på videnmarkedet

• Øget effektivitet i videnspredningen

• Ny viden og innovation via offentlige indkøb

• Intelligent offentlig regulering skaber innovation

• Faglærte skal opsøge og anvende ny viden

• B2B videnkupon

• Innovationstjek for byggeri, handel og service

Videnskabsministeren understreger, at nogle af anbefalingerne – blandt andet øgede midler til videnpilotordningen – er allerede omsat til politisk virkelighed, mens andre anbefalinger vil blive vurderet i den kommende tid som følge af rapporten.

Læs selv hele ekspertgruppens rapport

her

.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062