Osram sagsøger nu Samsung og LG for patentkrænkelser.
Striden drejer sig om de to firmaers import og salg af produkter med Light Emitting Diode (LED)-teknologi, som Osram mener, er i strid med deres patentrettigheder.
Firmaet kræver derfor, at salget stoppes i både USA, Tyskland, Japan og Kina. Samtidig ønsker Osram en erstatning fra Samsung og LG, som modsat mange andre selskaber ikke har indgået en royalty-givende licens med Osram for brugen af de patenterede LED’er.
- Vores mål med sagsanlæggene mod Samsung og LG er at forhindre uautoriseret brug af vores værdifulde teknologi. Vi har et betydeligt antal patenter, som vi har udviklet over mange års intensiv research og udviklingsarbejde. Store konkurrenter som Philips/Lumileds, Cree, og Nichia har anerkendt vores stærke position ved at indgå
-aftaler med Osram, siger Aldo Kamper, CEO i Osram Opto Semiconductors.