23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Hård kamp om Banedanmark-milliarder

Beslutningsprocessen om, hvem der skal have opgaverne med at skifte Banedanmarks signalsystemer er nu gået ind i sin anden fase.
Annonce

Alle seks prækvalificerede firmaer er fortsat med i kampen om at levere Banedanmarks signalprogram på hele fjernbanenettet i Danmark.

Det betyder, at både Alstom, Ansaldo STS, Bombardier, Invensys, Siemens og Thales/Balfour Beatty Rail er i spil til opgaverne, som deles i en vestlig og en østlig udgave.

Annonce
Konkurrence sikrer bedste pris

Der skal derfor vælges to af de seks bydere.

- Vi er glade for, at alle prækvalificerede selskaber har budt på opgaven, siger programdirektør Morten Søndergaard, Banedanmark, og fortsætter:

Annonce

- Når alle fortsat er med, sikrer vi, at konkurrencen bliver skarp, og at vi derfor kan få det bedste mulige system til den bedst mulige pris.

Håber på afklaring inden nytår Annonce

Opgaverne forventes at have en samlet værdi på 9 mia. kr., og selv om der ikke er nogen danske firmaer blandt byderne, er det uundgåeligt, at opgaverne vil kaste en række af kontrakter af sig til hjemlige underleverandører.

Annonce

Banedanmark håber, at man er en afklaring nærmere i løbet af efteråret med en forventning om at kunne skrive under med de to opgavevindere inden årsskiftet.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web03