23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply

Triax fusionerer med spansk kollega

Den østjyske antenneproducent er fusioneret med spanske Ikusi Multimedia. Det skriver Vejle Amts Folkeblad.

- Vi har to virksomheder, der er stærke i forskellige geografiske områder. Vi kan supplere hinanden geografisk samt organisatorisk. I forhold til vores produktporteføljer er der krydssalgssynergier. Der er gode muligheder for, at vi tilsammen kan blive endnu stærkere i markedet, siger administrerende direktør i Triax, Peter Lyhne Uhrenholt, til Vejle Amts Folkeblad.

Han uddyber, at virksomhederne er stærke i hvert deres geografiske område, og at produktporteføljerne desuden supplerer hinanden godt.

Peter Lyhne Uhrenholt fortsætter som administrerende direktør i det fusionerede selskab, som også får hovedkontor i østjyske Hornsyld.

Originalartikel: https://vafo.dk/artikel/triax-sl%C3%A5r-sig-sammen-med-spansk-virksomhed-basen-vil-fortsat-v%C3%A6re-i-hornsyld

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093