23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Det sker: Fremstød for IT-leverandører i Storbritannien

Udnyt Danmarks førerposition inden for digital forvaltning ved at deltage i fællesfremstød til England.
Annonce

Danmark er helt fremme i front, når det gælder digitalisering i den offentlige sektor.

Det skyldes dels en bevidst digitaliseringsstrategi og dels de høje danske lønomkostninger, der nødvendiggør effektiviseringer.

Niveauet af digitalisering i Danmark overgår det engelske, og der ligger derfor et eksportpotentiale i England, hvor lokale IT-chefer i stigende grad benytter IT til både effektiviseringer og forbedret borgerservice.

Annonce
Dansk fællesstand

Derfor arrangerer den danske ambassade et fællesfremstød i forbindelse SOCITM's årskonference. SOCITM er Storbritanniens faglige forening for IT-chefer for det, der svarer til kommuner og regioner.

Annonce

På årskonferencen kan virksomheder deltage i en dansk fællesstand, rundbordssamtaler med dansk-britisk erfaringsudveksling, og deltage i netværksarrangementer.

Annonce

Årskonferencen finder sted 27.-29. november i Birmingham.

Læs mere på Udenrigsministeriets

hjemmeside

.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|