STMicroelectronics meddelte mandag, at man ikke agter at fortsætte som aktionær i ST-Ericsson. Sammen med Ericsson arbejdes der derfor på at ”finde den bedste strategiske løsning for det fælles selskab”.
ST-Ericsson offentliggjorde i april en ny strategi, der skulle sikre selskabet sorte tal på bundlinjen, og hos Ericsson tror man stadig på, at selskabet har en fremtid.
- Ericsson er stadig overbevist om, at modemteknologien som Ericsson engang bidrog med er af strategisk værdi for industrien. I denne proces er Ericssons fokus på en lovende markedsintroduktion af nye LTE-modemmer, som vi er overbeviste om vil være både attraktive og konkurrencedygtige, skriver Ericsson i en fondsbørsmeddelelse.