Den nordjyske IoT-virksomhed Trackunit har fortsat gang i væksten, og i 2023 formåede virksomheden at runde 1 milliard i omsætning.
Mere præcist voksede omsætningen fra lige knap 1 milliard til 1,17 milliarder kroner. I samme periode voksede EBITDA til 264 millioner kroner mod 178 millioner kroner i fjor.
AnnonceTrackunit udvikler teknologier til byggeriet, der bruges til overvågning af maskiner og nedbringelse af nedetider, og det har de haft stort succes med i 2023.
- Vi er meget tilfredse med, at vi formår at krydse milepælen på 1 milliard i omsætning. Det er resultatet af medarbejdernes flotte indsats og et udtryk for, at digitaliseringen af byggeriet er i rivende udvikling. Her står Trackunit helt centralt placeret som en global SaaS-aktør, der accelererer udviklingen og øger effektivisering på tværs af udlejer, entreprenører og maskinproducenter, udtaler administrerende direktør, Søren Brogaard, i en pressemeddelelse.
AnnonceTror på fortsat vækst
Direktøren henviser til, at Trackunit nu er oppe på 2 millioner forbundne enheder og 26.000 aktive månedlige brugere. Og han håber og tror på, der er flere på vej.
- Vi ser meget lyst på fremtiden, da det fortsat kun er 30 procent af maskinerne i industrien, som er koblet op på internettet. Efterspørgslen på digitale løsninger, der effektiviserer arbejdsgange i byggeriet, er enorm. Trackunit har en ’data lake’, der uden sammenligning er den største i branchen med mere end en billion datapunkter. Af den årsag forventer vi lignende vækst i de kommende år, lyder det fra Søren Brogaard.
AnnonceI pressemeddelelsen fremhæver Trackunit desuden, at 2023 bød på opkøbt af tyske Flexcavo og amerikanske Oemsi.
Det har ikke været muligt at få oplyst de fulde regnskabstal for 2023-regnskabsåret, ligesom det heller ikke har været muligt at få uddybende kommentarer fra Søren Brogaard.
Fra EMS'er til IoT'er
Nordjyske Trackunit har flere årtier på bagen og var først kendt som M-Tec, som var en EMS-virksomhed. Senere udbyggede de forretningen med Trackunit-forretningsbenet.
AnnonceI 2012 splittede Pandrup-virksomheden forretningen op i to: M-Tec med elektronikproduktion og Trackunit med teknologiløsninger til byggebranchen.
Virksomheden valgte senere at skifte navn på hele foretagendet, så også EMS-delen gik under navnet Trackunit.
I 2016 besluttede nordjyderne sig for helt at droppe egen elektronikproduktion og i stedet fokusere hele forretningen på IoT-området.
Annonce
