23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Radarproducent runder 900 millioner i omsætning - indtjening falder efter investeringer

Weibel Scientific oplever voksende efterspørgsel grundet geopolitisk uro. Det har krævet store investeringer i organisationen, hvor medarbejderstaben er fordoblet på få år
Annonce

Radarproducenten Weibel Scientific fortsætter sin fremgang.

Virksomheden fra Allerød har netop leveret regnskab for 2025/2026, hvor omsætningen for første gang rundede 900 millioner kroner.

I en pressemeddelelse lyder det fra Weibel, at "præstationen er et udtryk for et marked formet af et mere komplekst geopolitisk klima, hvor øget fokus på luftforsvar og droneopdagelse fortsætter med at øge efterspørgslen på avancerede radar-kompetencer."

Annonce

WEIBEL SCIENTIFIC A/S
Regnskabsår 2025 2024 2023
Valuta mio. DKK mio. DKK mio. DKK
Nettoomsætning 902,6 817,8 576,3
Bruttofortjeneste 571,3 529,8 449,7
Resultat af primær drift 80,7 101,2 136,3
Resultat før skat 67,5 69,3 130,2
Årets resultat 50,1 54,7 106,1
Balancestatus 1484,9 1315,9 1080,1
Egenkapital 558,6 522,6 494,4
Antal ansatte 609 460 373
Kilde: CVR

De seneste års udvikling i markedet har betydet, at efterspørgslen på Weibels doppler-radarer er vokset markant, så omsætningen i dag er over dobbelt så høj som for fire år siden.

Annonce

Investeringer rammer indtjening

På den anden side er indtjeningen ikke fulgt med fra i fjor til i år. Bundlinjen endte på 50 millioner kroner mod 54 ditto året før.

Det bekymrer dog ikke CEO Peter Røpke, der fremhæver selskabets øgede udgifter. Blandt andet er medarbejderstaben vokset fra 460 til 609 ansatte.

– Vi bygger en virksomhed, der kan skalere operationelt, teknologisk og kommercielt. Det kræver investeringer nu, men det gør os i stand til at følge med efterspørgslen og levere på et højt niveau, lyder det fra direktøren.

Annonce

Om doppler-radarer

En doppler-radar er en specialiseret type radar, der anvender Doppler-effekten til at indsamle hastighedsdata om objekter på afstand

Ved at sende en mikrobølgesignal mod et mål og analysere, hvordan målets bevægelse har ændret signalets frekvens, kan radaren måle den radiale komponent af objektets hastighed med stor nøjagtighed.

Weibels doppler-radar-teknologi bruges blandt andet i forsvaret. Her kan udstyret måle hastighed og distance på artilleri. Teknologien kan ligeledes bruges til missilforsvar og droneforsvar.

Radarerne bruges også i rumindustrien til blandt andet at spore satellitter og rumaffald i rummet.

Kilde: Weibel

Annonce

Regner med milliardomsætning

Weibel oplyser i pressemeddelelsen, at de forventer en yderligere fremgang på omsætningen i det indeværende regnskabsår, der går til udgangen af april næste år. Virksomheden nævner dog ikke konkrete tal for forventningerne til udviklingen.

Tidligere - i forbindelse med Peter Røpkes ansættelse i 2024 - lød det fra Weibel, at man forventer at omsætte for 2,5 milliarder inden 2030.

Annonce

Weibel Scientific er ejet af Thomas Øiseth Munkholm og Tina Munkholm Larsen Møller, der er anden generation i virksomheden, som er stiftet i 1977.

Se nøgletal for: {{ company.name }}
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.015|instance-web01