23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Cocktail af besparelser og smartphone-sult hjælper Samsung

Den sydkoreanske elektronikgigant har haft stor succes med sin smartphonemodel Galaxy S7.
Annonce

Verdens største producent af smartphones, Samsung, ser ud til igen at have fået godt gang i indtjeningsmaskinen.

Markante besparelser og et stærkt salg af det sydkoreanske selskabs seneste topmodel på mobilmarkedet er med til at give et samlet overskud på 5,1 mia. dollar i andet kvartal ifølge Bloomberg News.

Annonce

Det ligger et stykke over, hvad analytikere havde ventet.

Konkurrenten Apple offentliggjorde tirsdag til sammenligning et kvartalsregnskab med et overskud på 7,8 mia. dollar.

Bloomberg News beskriver blandt andet, at Samsung tilsyneladende har draget stor nytte af, at ærkerivalen Apple har haft et skuffende salg af sin iPhone-model 6S.

Annonce

Årsagen til det er blandt andet, at amerikanske teleselskaber har promoveret Samsungs Galaxy S7-model i stedet. Det har samtidig sparet Samsung for en masse marketingudgifter.

Samsungs mobildivision står for den største del af selskabets samlede overskud, der har været under pres fra både Apples produkter og billigere alternativer fra kinesiske rivaler som Huawei.

Annonce

Men også salget af fjernsyn og computerchips er gået godt i kvartalet, lyder det i regnskabet ifølge AFP. Og de gode tendenser ser ud til at vare ved resten af året.

- Når man ser frem på anden halvdel af 2016, venter selskabet, at dets solide præstationer vil fortsætte, skriver Samsung.

Annonce

På aktiemarkedet synes investorerne upåvirkede af de seneste regnskabstal. Aktien i Samsung ligger stort set uændret.

/ritzau/

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|