23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Opkøb forstyrrede Senmatics nytænkning

Sensorproducenten arbejder ufortrødent videre med en ny strategi
Annonce

Da Mads Sckerl satte sig i direktørstolen hos Senmatic tidligt i år, var en af opgaverne at udarbejde en ny strategi for den fynske sensorproducent. Det er det for så vidt stadig.

Kort efter Mads Sckerls tiltrædelse - i marts 2016 - kom svenske Indutrade nemlig på banen med et tilbud, som Senmatics daværende ejer, Micro Matic,

Annonce
ikke kunne sige nej til

. Så selvom direktøren kun har godt at sige om det nye ejerskab, indrømmer han også, at det - meget naturligt - har medført en række opgaver i overgangsperioden.

Annonce

- Selve processen forløb fint og ordentligt. Alle parter er glade. Så den del er på plads, siger Mads Sckerl om overgangen til Indutrade-ejerskabet.

Annonce

Direktøren forklarer, at man ikke er komme så meget videre med de store strategiske overvejelser, da organisationen eksempelvis skal ind i en ny årsrytme, firgøres fra Micro Matic og lignende. Strategiarbejdet fortsætter dog ufortrødent, forsikrer han, og en ny strategi ventes på plads senere på året.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|