23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Icepower er fri af Samsung-kontrakt

B&O-datterselskabet kan nu afsætte sine forstærkere til alle producenter inden for mobiltelefonindustrien.
Annonce

Siden 2004 har Icepower og Samsung samarbejdet om udvikling af audio-teknologi til mobiltelefoner. Samsung har i den forbindelse haft eneretten til at udnytte Icepowers teknologi, men den aftale udløb sidste år. Dermed står Icepower og B&O med muligheden for at afsætte teknologien til andre mobiltelefonproducenter. Det skriver RB-Børsen ifølge Berlingske Business.

Annonce

- Det er sådan i øjeblikket, at vi kan gå ud på det åbne marked. Vi kunne gå til Nokia, Sony-Ericsson eller Motorola. Vi har en stor mulighed liggende der, fortæller administrerende direktør hos B&O Icepower, Peter Sommer, til RB-Børsen.

Annonce

Det er dog uvist, om B&O vil forfølge muligheden, men Peter Sommer er ikke i tvivl om, at der er store afsætningsmuligheder. Han henviser blandt andet til, at mobiltelefonen for mange fungerer som et transportabelt musikanlæg, og det stiller krav til en forbedret lydside.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01