Den tidligere ejer af Den Blå Avis, Karsten Ree, bliver nu yderligere involveret i Zepto. I forbindelse med en aktieudvidelse står han til at overtage aktiemajoriteten i selskabet – blandt andet fordi han har overtaget andre aktionærers fortegningsret. Går alt efter planen, står Karsten Ree med 51 % af aktierne i Zepto, og dermed i realiteten kontrollen over selskabet. Det skriver Computerworld.
- Hele baggrunden for manøvren er, at man får den indflydelse, som det giver at være majoritetshaver, hvis man skal gå ind og hjælpe foretagendet i den situation, det er i, udtaler Karsten Ree til Computerworld.
I det seneste år har Zepto kæmpet hårdt mod finanskrisen, men Karsten Ree fastholder troen på, at selskabet kan blive en succes på langt sigt.