Engang var det ganske sikkert, at danske industrivirksomheder lukkede ned i tre uger i juli måned, men sådan er det ikke mere. I hvert faldt viser Electronic Supplys uvidenskabelige afstemning, at rigtig mange elektronikvirksomheder kører løs og producerer sommeren igennem.
Blandt de ca. 150 læsere, der har afgivet deres stemme i afstemningen, erklærer 55 %, at deres virksomhed ikke lukker i industriferien. 21 % holder fast i de traditionelle tre uger, mens 20 % holder industriferie i mindre end tre uger. En mindre andel på 2 % lukker i mere end 3 uger.
Hos Electronic Supply holder vi traditionen i hævd og udsender sidste nyhedsbrev før sommerferien fredag den 3. juli. Nyhedsbrevet er dog tilbage mandag den 3. august.