23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Nu ansætter RTX igen

Efter år med kraftige nedskæringer er den nordjyske telekom-virksomhed så småt begyndt at udvide staben igen.
Annonce

I 2005/2006 havde RTX Telecom 276 medarbejdere, men siden da er der blevet rationaliseret kraftigt hos telekom-virksomheden, der i dag tæller ca. 150 ansatte i primært Danmark og Hong Kong. Men nu går det atter fremad, og medarbejderstaben bliver udvidet.

Annonce

- Vi er i en situation, hvor vi er begyndt at hyre. Inden for vores Products-område hyrer vi ingeniører igen. Det er dog i mindre målestok, at vi ansætter" udtaler administrerende direktør Jesper Mailind til EPN.

Annonce
Forventer nulresultat i 2010

Også økonomisk går det fremad for den hårdt prøvede virksomhed. I seneste kvartal blev det ”blot” til

et beskedent minus på 300.000 kr. Annonce

, og ifølge Jesper Mailind er man godt på vej til at blive profitabel.

Som en del af rationaliseringerne er ledelsen blandt andet blevet halveret, men der er også blevet skiftet ud i bestyrelsen, hvor blandt andet tidligere TDC-topchef Jens Adler nu er med.

Annonce

Efter planen skal RTX komme ud af 2009/2010 med et nulresultat og en omsætning i niveauet 215 mio. kr.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|