23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Electronic Supply
Annonce
Annonce

Fynsk sensor-start up lander aftale med fransk betonproducent

Annonce

Det fynske sensor startup Sensohive har netop indgået en aftale med franske Chryso, der fra nu af skal bruge Sensohives produkt Maturix i deres arbejde verden over.

Det oplyser selskaberne i en fælles pressemeddelelse.

Sensohive har udviklet en sensor, der kan støbes ind i betonkonstruktioner. Med præcise målinger kan sensoren fortælle, hvornår dele af betonen skal varmes eller køles under hærdningen for at undgå fejlstøbninger, spare på energiforbruget og forhindre mikroskopiske revner, der kan gøre beton modtagelig for vand og frost, der forkorter dens levetid.

Annonce

Franske Chryso arbejder med fremstilling af beton og cement målrettet byggesektoren.

- I samarbejder mellem store spillere såsom Chryso i betonindustrien og Sensohives digitale løsning, kommer den digitale transformation til at ske i byggesektoren, siger Casper Harlev, administrerende direktør i Sensohive.

Annonce

Aftaler med udlandet
Det er ikke første gang, at Sensohive allierer sig med udlandske kræver.

I september 2019 landede virksomheden en tocifret millioninvestering fra den canadiske betonvirksomhed Kryton International Inc., der har købt 30 procent af aktierne i selskabet.

Annonce

Investeringen er øremærket til at hjælpe Sensohive med at brede deres sensorløsning ud til byggepladser verden over.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|