I 2011 havde den danske elektronikindustri en vækst på 11,5 % i produktionen, og det er tal, som kun maskinindustrien og medicinalindustrien kan måle sig med.
Dermed er der tale om to år i træk med tocifret vækst, og elektronikindustrien er stort set tilbage på niveau med 2007.
- Vi ser nu effekten af de omstillinger, som er gennemført afledt af finanskrisen. Virksomhederne er blevet mere effektive til at producere, lige som der er kommet nye markeder og kunder til. Det har været en hård periode, men bæltet er strammet så meget ind, at der er styr på pengestrømmene og sikret ro til at vende forretningen. Uden det var der kommet en stille død. Der er ingen fremtid i en højteknologisk industri, hvis man ikke er villige til at lave forandringer, udtaler Christian Graversen, chefkonsulent hos DI Itek, til Jyllands-Posten.
Han fastslår dog, at krisen har forandret de danske elektronikvirksomheder, som i dag i langt højere grad har suppleret med produktion i Asien.