Fra starten af 2013 påbegynder Poly-Control A/S leverancen af bluetooth-styrede låse til de ca. 3.500 borgere i Odense Kommune, der modtager hjemmehjælp i eget hjem.
Personalet skal ikke længere bruge nøglebundter og forskellige koder - de udstyres blot med en smartphone, der udgør en lås for alle dørene.
Løsningen sparer kommunen for millioner i administration, og samtidig forbedres sikkerheden betydeligt, idet de digitale nøgler kan skiftes på ganske få minutter fra virksomhedens IT-afdeling. Taber eller mister plejepersonalet sin telefon, har det altså ingen konsekvenser for sikkerheden.
Læs også:Borgerne vil ikke kunne mærke den store forskel. Låsen monteres på den eksisterende dør, og man vil stadig kunne bruge den fysiske nøgle.
- Vores låseenheder er perfekte til Odense Kommunes Ældre – og Handicapforvaltning, og plejesektoren i det hele taget, fordi der spares tid og ressourcer. Produkterne lader plejepersonalet fokusere på det vigtigste, nemlig beboerne, siger Henning Overgaard, direktør for Poly-Control A/S, og afslutter:
- Plejesektoren og vores produkter er et perfekt match, og vi forventer os rigtig meget af denne sektor.