Det seneste år hos transformerproducenten Kohsel blev et begivenhedsrigt et af slagsen, som blev kronet med at vende minus til plus.
Og der er yderligere fremgang på vej.
Efter virksomheden kom på nye hænder med Familien Kohsel i spidsen i efteråret, skulle udgifterne tilpasses, fortæller CEO Torben Drejer. Blandt andet har man løbende justeret på medarbejderstaben, men det var langt fra alle besparelser, der kunne findes her:
- Vi gik i gang med at kigge på alle omkostninger og analyserede på, hvor pengene forbruges. Intet var helligt, hverken IT-leverandøren eller planteservice. Vi kiggede i alle krogene med en ejerleder-tankegang, siger direktøren for Kohsel, der producerer induktive løsninger til blandt andet grøn omstilling.
Det har været medvirkende til den bundlinje, der i 2024/2025 hed 2,5 millioner kroner mod -6,8 millioner kroner året forinden.
Regnskabsår | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 |
Valuta | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK |
Bruttofortjeneste | 22,2 | 12,7 | 24,8 |
Resultat af primær drift | 4,3 | -9,8 | 3,7 |
Resultat før skat | 3,1 | -9,1 | 0,4 |
Årets resultat | 2,5 | -6,8 | 1,1 |
Balancestatus | 100,0 | 128,0 | 141,8 |
Egenkapital | 66,2 | 37,5 | 47,4 |
Kilde: CVR |
Torben Drejer har selv kun været direktør siden april, men han har været med i bestyrelsen og ejerkredsen siden oktober og har derfor været bekendt med de skridt, der er taget internt i virksomheden. Kohsel oplyser ikke omsætning, men ifølge Drejer er det ikke på den front, at fremgangen i sidste regnskabsår særligt er fundet.
Foruden besparelserne på de mere håndgribelige udgifter, har det også drejet sig om effektiviseringer. Lean, som direktøren kalder det.
Her har man blandt andet set Kohsels ERP-systemer efter i sømmene og implementeret mere effektive arbejdsgange. Ligeledes er der nu med både viden og finansiel hjælp fra den nye ejerkreds ve, at blive investeret betragteligt i at øge digitalisering og automatisering i administrationen samt produktionen.
Ifølge Torben Drejer har optimeringen drejet sig om en mere effektiv udnyttelse af ressourcerne på fabrikkerne. Således handler det ikke kun om at have de bedste maskiner, men også at bruge dem smartest muligt:
- Ved at få et tættere samarbejde mellem vores digitale systemer og den fysiske afvikling, forbruger vi færre ressourcer af. Vi kan holde en høj effektivitet, fordi medarbejderne aldrig skal vente på en opgave. Man går ikke hen og spørger efter en opgave, når man er færdig. Der er allerede en ny opgave klar, siger Torben Drejer.
Han fremhæver videre, at det er en opgave, hvor han udnytter sin erfaring fra EMS-branchen og sammenligner opgaven med motorsport:
- I Formel 1 nytter det ikke kun at have den hurtigste bil på banen. Man skal også have sit pit-område klar til at skifte dæk, så man kan komme hurtigt ud over rampen.
Stigende aktivitetsniveau
Torben Drejer og Kohsel skriver i regnskabets ledelsesberetning, at forventningen er et driftsresultat på 10-13 millioner kroner i indeværende regnskabsår. Altså op mod en firedobling af seneste år, hvor tallet hed 4,3 millioner kroner. Og det kan ikke kun komme på baggrund af effektivisering.
Det skyldes kort og godt, at aktivitetsniveauet er stigende hos Kohsel. Ifølge Torben Drejer er det i første kvartal cirka 5 procent over budget og cirka 7,5 procent over seneste år.
Kohsels forretning står i dag på tre ben i form af grøn omstilling, elektrificering og industri, og kunderne er primært i Danmark, Sverige og Finland.
Vind- og solsegmentet er fint i gang, lyder det fra Torben Drejer, men branchen er ikke i samme vækstrate som førhen.
- Men det er på power conversion, vi har mest tryk på lige nu. Der løber vi stærkt, siger Torben Drejer om segmentet, hvor Kohsel blandt andet leverer transformatorløsninger til elektrificeret transport til lands, til vands og i luften.
Ifølge Torben Drejer består størstedelen af Kohsels fremgang i forøget forretning hos eksisterende kunder. Netop vigtigheden i de langvarige relationer til kunderne, fortalte direktøren om i sidste uge.
Opmander
Med den aktuelle vækst er det også nødvendigt at skrue op i staben. Det inkluderer blandt andet ingeniører på kontorerne, men qua førnævnte interne optimeringsprocesser agter Torben Drejer ikke at skulle hente folk til administrative opgaver.
- Men vi oplever lige nu at vi tager imod nye og flere medarbejdere i både Thailand og Letland. Man kan ikke producere 7,5 procent mere uden at få flere kollegaer ind, for det, vi producerer, er ret labour-tungt. Vi kan allerede se, at vi kommer til at fortsætte med ansættelser ind i næste kvartal, om end det nok ikke bliver hundredvis,
I dag råder Kohsel over cirka 440 ansatte.
Foruden fabrikkerne i Thailand og Letland sidder Kohsels administrative medarbejdere i hovedsædet i Skanderborg.