Samtidig med den øgede styrke har det nye kobberprodukt fra Risø også flere andre fordele. Det har en høj grad af formbarhed samtidig med, at det har en god termisk og elektrisk ledningsevne, hvilket gør det velegnet til fx elektriske ledere. Det skriver Risø på sin hjemmeside.
Det er et kinesisk-dansk forskningssamarbejde, der nu har påvist, at kobberet bliver blødere, når strukturens dimensioner bliver mindre end 15 nanometer. Samtidig er det lykkedes forskerne at fastlægge de fysisk-mekaniske processer.
- Superstærke nanometaller er et perfekt emne for et fortsat kinesisk-dansk forskningssamarbejde på videnskabelig basis og med praktiske anvendelser som en lovende mulighed, konstaterer Risø på hjemmesiden.