- Vi har ikke en præcis opgørelse over manglen på mobiludviklere, men der er ingen tvivl om, at der er et behov, og at det kun vil blive endnu større i de kommende år, udtaler bestyrelsesmedlem i Sam-Data, Holger Foskjær, til Version2.
Derfor vil Sam-Data nu i samarbejde med Prosa og en række mobiltelefonvirksomheder som Nokia og Microsoft afholde en temadag på IT-Universitetet, hvor de besøgende vil blive introduceret for en række af de aktuelle teknologier, der er inden for mobiltelefoner.
Baggrunden er, at en stadig stigende del af kommunikationen flyttes fra computere til mobiltelefoner, og ifølge post.doc. ved Aarhus Universitet, Thomas Riisgaard Hansen, er Danmark ved at sakke bagud i den innovation, der blandt andet foregår i Afrika og Asien, hvor mobiltelefonen er den foretrukne kommunikationsplatform.