23948sdkhjf

Amerikansk producent snublende nær åbning af produktion i Danmark

Ordrerne er begyndt at rulle, og Micross tager hul på produktionen i Ballerup i næste måned

Amerikanske Micross kan meget snart tage sin danske produktion i brug.

Det bekræfter Martin Toftalid, der i rollen som production manager står i spidsen for Micross Hi-Rel Power Solutions, som det danske selskab retteligt hedder.

Gennem længere tid har amerikanske Micross agtet at styrke sin produktion af high-rel mikroelektronik til blandt andet rum- og luftfartsindustrien, og nu nærmer ibrugtagningen af fabrikken i Ballerup sig:

- Vi har ligget vandret og er i fuld gang. Vi har allerede fået de første ordrer, og vi regner med at begynde at producere i slutningen af juni, siger Martin Toftalid om fabrikken, der skal producere avancerede styringer.

Omfattende tests

Siden september, hvor Micross annoncerede etableringen af produktionen i Ballerup, har godkendelsesprocesserne pågået.

Det er en omfattende proces både internt og eksternt, fortæller Martin Toftalid.

- Vi har lavet nogle testprint på det udstyr, vi har, med samtlige tænkelige komponenter, vi kunne finde på at montere. De har været gennem et stort analysecenter i USA, hvor der er blevet lavet mikroslib af alle komponenter, siger Martin Toftalid.

Udover har testene omfattet, at printene er blevet udsat for store temperatursvingninger og udsat for chok og vibrationer. De forskellige test sker med henblik på at sikre, at der komponenterne kan holde til de omstændigheder, de udsættes for i eksempelvis rummet.

Om Micross

  • Micross er en global producent af mikroelektronik med base i Melville, New York.
  • Virksomheden leverer en lang række komponenter til elektronikindustrien verden over og specialiserer sig inden for forsvars-, rumfarts- og medicinalindustrierne. 
  • Har i alt 17 lokationer verden over.
  • Virksomheden købte i 2023 Infineons hi-rel-converterforretning og hermed også den danske afdeling. Det danske selskab har også tidligere fungeret under navnet Alcatel Space.
  • Det danske selskab går nu under navnet Micross Hi-Rel Power Solutions.

Kilde: Micross

Meget tæt på

Ét er de interne procedurer, der skal sikre kvaliteten, noget andet er de internationalt gældende standarder. Her har Micross gennemgået audits til AS9100-certificeringen, der giver godkendelse til produktion af elektronik inden for blandt andet rum- og luftfart og militær med særligt fokus på kvalitetssikring og sporbarhed.

Her er Micross "95 procent i mål", fortæller Martin Toftalid. Det drejer sig primært om formaliteter, lyder det.

Blandt andet er der nogle mindre ting omkring en procedure, hvor noget står for uspecifikt. Han forventer derfor, at han har et underskrevet certifikat inden måneden er omme.

Udover er Micross også begyndt at tage potentielle kunder ind til deres egne audits. Det skyldes, at flere kunder har sine egne godkendelsesprocedurer udover AS9100.

Om AS9100

  • AS9100 er udviklet specifikt til luftfarts-, rumfarts- og forsvarsindustrien. Den sætter krav til kvalitetsstyringssystemer med fokus på sikker udvikling, produktion og distribution af luftfartsdele og -produkter.
  • AS9100 er en overbygning til ISO9001 men har skrappere krav.
  • AS9100-certificering giver adgang til nye forretningsmuligheder, da mange store originaludstyrsproducenter (OEM'er) og andre aktører i forsyningskæden kræver, at deres leverandører har denne certificering.
  • Virksomheder, der opnår certificeringen, bliver en del af IAQG's (the International Aerospace Quality Group) Online Aerospace Supplier Information System (OASIS) database.

Kilde: IAQG, NQA

Militær er en mulighed

Siden man valgte at etablere produktion i Ballerup, er der som bekendt sket en del på den geopolitiske scene. Det har blandt andet resulteret i flere penge til forsvarsbudgetter i Europa generelt og ligeledes i Danmark.

I skrivende stund kan Martin Toftalid ikke svare på, om det vil komme Micross' danske forretning til gode, men han har overvejet muligheden, siger han.

- Med AS9100-godkendelsen kan vi tage militære ordrer på lige fod med space, og det er ikke helt utænkeligt, at der kan komme ordrer derigennem.

Micross Hi-rel Power Solutions har i Danmark 29 ansatte på lønningslisten. Udover folk til produktionen består medarbejderstaben især af ingeniører.

Micross er på verdensplan til stede i 17 lande, men har hjemme i New York i USA. 

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063